ALUMNI

The Academy provides opportunities for young, talented athletes in Western Sydney to progress to the next step in their respective athlete pathways. Many Academy graduates have gone on to achieve national level representation and top league participation.

Bryce Cartwright F

Bryce Cartwright
Rugby League

Academy Athlete 2008-2009
Penrith Panthers NRL Team 2014-Present
NSW City Representative 2016
World All Stars Representative 2017
Jess Fox F

Jess Fox
Slalom Canoe

Academy Athlete 2007-2010
London Olympics Silver Medalist 2012
Rio Olympics Bronze Medalist 2016
Paige Hadley F

Paige Hadley
Netball

Academy Athlete 2006-2009
NSW Swifts Suncorp Super Netball Team 2013-Present
Australian Diamonds Netball World Cup Team (World Champions) 2015
Kristina Brice F

Kristina Brice
Netball

Academy Athlete 2008-2011
Adelaide Thunderbirds ANZ Championship Team 2016
Giants Suncorp Super Netball Team 2017
Taylah Tsitsikronis F

Taylah Tsitsikronis
Softball

Academy Athlete 2007-2011
Pennsylvania Rebellion 2016
Chicago Bandits 2017
Australian Open Women’s Squad 2017
Nathan Milone F

Nathan Milone
Rugby League

Academy Athlete 2009-2010
Wests Tigers NRL Team 2015-2016
John Asiata F

John Asiata
Rugby League

Academy Athlete 2009-2010
North Queensland Cowboys NRL Team 2014-Present
Telstra Premiership Winners 2015
World Cup Challenge Winners 2015
Samoan International Team 2015, 2016
Kim Ravaillion F

Kim Ravaillion
Netball

Academy Athlete 2007-2010
Magpies Netball Suncorp Super Netball Team 2017
Queensland Firebirds ANZ Championship Team 2015-2016
Australian Diamonds Commonwealth Games Team 2014
Australian Diamonds Netball World Cup Team (World Champions) 2015
Georgia Casey F

Georgia Casey
Softball

Academy Athlete 2006-2010
Oklahoma Sooners 2012-2015
Pauli Pauli F

Pauli Pauli
Rugby League

Academy Athlete 2008-2009
Parramatta Eels NRL Team 2014-2015
Newcastle Knights NRL Team 2016-Present
Tom Eisenhuth F

Tom Eisenhuth
Rugby League

Academy Athlete 2008-2009
Penrith Panthers NRL Team 2012
Amyy Sommerville F

Amy Sommerville
Netball

Academy Athlete 2007-2009
NSW Swifts Suncorp Super Netball Team 2016-Present
Ros Lawrence F

Rosalyn Lawrence
Canoe Slalom

Academy Athlete 2007-2008
Wildwater World Champion WC1 2011
C1 World Cup Champion 2009, 2011, 2012
K1 Winner Australian Slalom Championships 2016
Jackson Ferguson F

Jackson Ferguson
AFL

Academy Athlete 2007-2008
St Kilda AFL Team 2013
Michael Hartley F

Michael Hartley
AFL

Academy Athlete 2007-2008
Essendon AFL Team 2016-Present
Nathan Gordon F

Nathan Gordon
AFL

Academy Athlete 2006-2007
Sydney Swans AFL Team 2011-2012
Richmond Tigers AFL Team 2013-2015
Richard Lang F

Richard Lang
Cycling

Academy Athlete 2004-2007
National Omnium Champion 2009
Amy Wild F

Amy Wild
Netball

Academy Athlete 2004-2006
NSW Swifts ANZ Championship Team 2009-2013
Fast5 Australian Diamonds Team  2011, 2012
Queensland Firebirds ANZ Championship Team 2014-2015
Amanda Spratt F

Amanda Spratt
Cycling

Academy Athlete 2004-2005
Women’s Road Race Olympian London 2012

OUR PARTNERS

1